HLAVNÉ POSTAVY

Attila Mokos je stálym členom a hereckou oporou súboru Jókaiho divadla v Komárne. Účinkoval vo filmoch Prípad na vidieku (S. Párnický), Krajinka (M. Šulík), Kruté radosti (J. Nvota), Démoni (R. Šveda), Nedodržaný sľub (J. Chlumský) a v pripravovanej slovensko – maďarskej snímke Marhuľový ostrov (P. Bebjak). Za hlavnú úlohu v študentskom filme Mariána Priklera Ďalšie dejstvo (Következö felvonás) získal prémiu literárneho fondu IGRIC za herecký výkon.

Vo filme Pokoj v duši stvárňuje Attila Mokos hlavného hrdinu Tóna Pánika, ktorý sa po piatich rokoch vracia z väzenia domov.


Slovenský herec Roman Luknár žije od roku 1991 v Madride. Bývalý člen Divadla pre deti a mládež v Trnave a Divadla Astorka Korzo ´90 patrí medzi popredných slovenských filmových hercov, má na svojom konte veľké množstvo filmových rolí nielen na Slovensku, ale aj v Čechách: Kára plná bolesti (S. Párnický), Štek (M. Luther), Chodník cez Dunaj (M. Luther), Let asfaltového holuba (V. Balco), Vášnivý bozk (M. Šindelka), Záhrada (M. Šulík), Duše jako kaviár (M. Cieslar), Kráska v nesnázích (J. Hřebejk), Medvídek (J. Hřebejk), Nestyda (J. Hřebejk), Karamazovi (P. Zelenka) a i. Za postavu Jakuba vo filme Záhrada bol nominovaný na Českého leva za hlavnú mužskú úlohu.

Vo filme Pokoj v duši hrá Roman Luknár Tónovho kamaráta, miestneho podnikateľa Štefana.


Slovenská herečka Helena Krajčiová už počas štúdia dostala niekoľko hereckých príležitostí na popredných divadelných scénach v Bratislave. V súčasnosti účinkuje v Slovenskom národnom divadle, v Divadle Nová scéna, v Divadle L+S a hosťuje v HaDivadle v Brne. Je držiteľkou ceny Talent roku 2004. V poslednom čase je známa predovšetkým z televíznych seriálov: Ordinácia v ružovej záhrade, Panelák či Profesionáli.

Vo filme Pokoj v duši hrá Helena Krajčiová Tónovu manželku Máriu.


Poľská divadelná a filmová hviezda Robert Więckiewicz debutoval vo filme Samowolka a odvtedy v jeho filmografii v posledných rokoch rýchlym tempom pribúdajú ďalšie tituly. Účinkoval napríklad vo filmoch Psy II., Ogniem i mieczem, Vinci, Gwiezdne jaja, Solidarność – Solidarność, Południe – Północ, Francuski numer, Odwróceni (TV seriál), Świadek koronny, Pawełek, Grom, Jahodové víno, Wszystko będzie dobrze, Zero, Zwerbowana miłość, Lejdis a i. Jeho herecký talent si okrem divákov všímajú aj divadelní či filmoví kritici, vďaka ktorým má tento herec na svojom konte už niekoľko cien. Poslednými sú Najlepší poľský herec 2007 na MFF Gdaňsk, Najlepší herecký výkon na MFF Festroia Setúbal a poľská národná filmová cena Orol.

Vo filme Pokoj v duši stvárňuje Robert Więckiewicz úspešného podnikateľa Petra, Tónovho priateľa z detstva.


Český herec Jan Vondráček je členom pražského Divadla v Dlouhé. Je nielen predstaviteľom niekoľkých nezabudnuteľných rolí, ale na mnohých inscenáciách sa podieľal aj ako skladateľ či hudobník. Za svoj mužský herecký výkon za postavu Lelia v Luhárovi získal prestížnu Cenu Alfréda Radoka. Na plátne sa objavil vo filmoch Návrat ztraceného ráje (V. Jasný), Sametoví vrazi (J. Svoboda), Slnečný štát (M. Šulík), vo viacerých televíznych snímkach a v seriáli TV NOVA Světla pasáže.

Vo filme Pokoj v duši hrá Jan Vondráček rímsko – katolíckeho kňaza Mareka, Tónovho priateľa z detstva.


Jevgenij Libezňuk – policajt Rovniak alias Hovniak.

Člen činohry Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Doteraz sa objavoval vo filme či televízii v epizódnych úlohách: Anjel milosrdenstva (M. Luther), Díky za každé nové ráno (M. Šteindler), Fragmenty z malomesta (P. Mikulík),  Četnícke humoresky (A. Moskalyk), Želary (O. Trojan), Let Bocianov (M. Repka) či Tango s komármi (M. Luther). V divadle má za sebou niekoľko vynikajúcich hereckých výkonov v hlavnej úlohe, o čom svedčia nominácie na Dosky za najlepší mužský herecký výkon alebo Cena Jozefa Krónera v roku 2007 za postavu Gogoľovho Chlestakova.

Vo filme Pokoj v duši hrá Jevgenij Libezňuk policajta Rovniaka, ktorého Tóno tvrdohlavo prezýva Hovniak.


Jaromír Hanzlík – strojvodca Smejkal

Prvý raz sa objavil vo filme Taková loď, kde si zahral zlého pioniera. Napriek tomu, že neabsolvoval žiadnu hereckú školu, v osemnástich rokoch dostal angažmán vo Vinohradskom divadle a stal sa hereckou hviezdou 60. – 80. rokov. Účinkoval v niekoľkých desiatkach filmov, televíznych inscenácií a seriálov. Preslávil sa najmä rolami vo filmoch Romance pro křídlovku (O. Vávra), Léto s kovbojem (I. Novák), Postřižiny (J. Menzel), Slavnosti sněženek (J. Menzel) a seriáloch Sanitka, Nemocnice na kraji města, Cirkus Humberto či My všichni školou povinní. V roku 1993 ukončil hereckú kariéru a žije v Berne vo Švajčiarsku.

Vo filme Pokoj v duši sa objaví v úlohe českého majiteľa čiernohronskej železničky – strojvodcu Smejkala.


Juraj Nvota – starosta

Kmeňový režisér Divadla Astorka – Korzo´90 sa v ostatných rokoch orientuje aj na televíznu a filmovú réžiu. Podpísal sa pod televízne filmy Prášky na spanie, Priateľstvá padajúceho lístia, Slečna Dušehojivá, v roku 2002 pod distribučný film Kruté radosti a celkom nedávno pod úspešnú adaptáciu novely Petra Pišťanka Muzika. Juraj Nvota je však aj obľúbeným hercom svojich kolegov režisérov: u Dušana Hanáka účinkoval vo filmoch Ružové sny, Ja milujem, ty miluješ či Tichá radosť, Martin Šulík ho obsadil do hlavnej roly vo filme Všetko, čo mám rád.

Vo filme Pokoj v duši stvárňuje Juraj Nvota starostu obce Čierny Hron.


Ľubomír Paulovič – Bučkovský

Pôsobil v Divadle SNP v Martine, v Slovenskom národnom divadle a ako umelecký šéf činohry DJGT vo Zvolene. Okrem herectva sa venuje divadelnej a televíznej réžii. V STV režíroval filmy Maškaráda, Pod agátmi či Zuzka Turanová. Diváci ho však vnímajú predovšetkým ako vynikajúceho filmového a televízneho herca: Otec, Noční jazdci, Pásla kone na betóne, Hody, Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, …kone na betóne, Peacemaker, Ako divé husi, Záchranári, Konečná stanica či Ticho.

Vo filme Pokoj v duši sa Ľubomír Paulovič objaví v role úradníka štátnej správy Bučkovského.


Ľubo Roman – podnikateľ

Bol členom divadla Nová scéna, pedagógom Divadelnej fakulty VŠMU, riaditeľom divadla Nová scéna a založil divadlo West. Pôsobil ako poslanec Národnej rady, vo vláde Jozefa Moravčíka ako minister kultúry SR a naposledy na regionálnej úrovni ako predseda Bratislavského samosprávneho kraja. V súčasnosti je známy predovšetkým ako podnikateľ. Verejnosť Ľuba Romana však vníma predovšetkým ako herca, ktorý sa zapísal do pozornosti už v roku 1958 epizódnou rolou vo filme Dáždnik svätého Petra (V. Pavlovič). Neskôr nasledovali úlohy vo filmoch My z deviatej A (Š. Uher), Slnko v sieti (Š. Uher), Stratená dolina (M. Ťapák) či Hody (A. Lettrich).

Vo filme Pokoj v duši stvárňuje podnikateľa Budaja.