Pokoj v duši bude v Karlových Varoch bojovať o Krištáľový glóbus

Nový slovenský film Pokoj v duši režiséra Vladimíra Balka, ktorý vstúpil do našich kín koncom januára a prekročil už hranicu stoštrnásťtisíc divákov bude bojovať na 44. Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch o Veľkú cenu pre najlepší celovečerný hraný film  – Krištáľový glóbus. „Som veľmi rád , že typický príbeh o Slovensku sa dostal do súťaže o najlepší celovečerný hraný film na MFF Karlove Vary“, hovorí režisér filmu Vladimír Balko. „Na tento filmový festival som chodil ešte ako študent a o to si to viac vážim“, dodal Balko. 

Pôvodný slovenský film z produkcie spoločnosti Forza Production House bude po  piatich rokoch opäť reprezentovať slovenskú kinematografiu v hlavnej súťaži Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary, ktorý patrí do kategórie A.

Príbeh filmu Pokoj v duši sa začína Tónovým príchodom z väzenia do rodnej dediny Čierny Hron. Tóno zisťuje, že sa odcudzil s manželkou, päťročného syna vôbec nepozná, navyše si nemôže nájsť prácu, a už sa nechce živiť ako zlodej.

Marek aj Peter, verní priatelia z detstva, sa snažia Tónovi pri jeho návrate do normálneho života pomôcť, majú však svoje vlastné trápenia a  musia hľadať svoje vlastné cesty, ako sa vysporiadať s tým, že ich predstavy o živote narážajú na tvrdú realitu. Tóno sa cíti sám a zúfalo hľadá východisko. Dej sa odvíja na pozadí drsnej scenérie hôr so znakmi, ktoré sú pre túto oblasť stredného Slovenska typické – patriarchátom, pytliactvom, rasovou neznášanlivosťou, krádežami dreva, ale aj silnou tradíciou súdržnosti rodiny, viery, priateľstva, lásky a nesie všetky znaky klasickej drámy.

Prvá klapka filmu Pokoj v duši padla 2. augusta 2007, a posledná na konci septembra 2007. Na nakrúcaní sa podieľalo 65 členov štábu. V príbehu účinkovalo 32 hercov a 650 komparzistov. Nakrútilo sa 35-tisíc metrov materiálu na 35 mm filmový negatív. Väčšina filmu sa realizovala v obci Čierny Balog a jej blízkom okolí. Týždeň sa filmovalo v Bratislave.


Koproducent: Slovenská televízia Film je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Generálni partneri: ECO INVEST, MEDIA PARTNER Partneri: Barrandov Studio, Dolby digital, Kodak, UPP, AquaCity Poprad, Bystrouška, Panther Rental Prag, Konken Studios, Cinepost, Apple, Software Partner, Auto-Impex, Maya Mediálni partneri: TV Markíza, TV JOJ, Rádio Expres, denník Pravda, Markíza, Žurnál, Život, Eurotelevízia, Kam do mesta, ISPA, Plazmamedia, Palace Cinemas, Cinemax, Zoznam.sk, SITA