Pokoj v duši – prvá klapka druhého augusta 2007

Druhý august je termín, kedy padne prvá klapka pripravovaného slovenského celovečerného filmu s pracovným názvom Pokoj v duši. Producent Ján Kováčik spolu s režisérom Vladimírom Balkom a protagonistami filmu projekt prvý raz novinárom predstavili už koncom júna na 15. ročníku Medzinárodného Filmového Festivalu Artfilm v Trenčíne.

Autorom scenára s podtitulom „súčasný príbeh o priateľstve a zrade“ je český scenárista Jiří Křižan. Hlavné postavy budú stvárňovať slovenskí herci Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, Agi Gubíková, Slávka Heribanová Halčáková, český herec Jan Vondráček a poľská herecká hviezda Robert Więckiewicz. Vo vedľajších postavách sa diváci môžu tešiť napríklad na Jaromíra Hanzlíka, Vieru Topinkovú, Ľubomíra Pauloviča, Gejzu Benkö či Ľuba Romana. Do menších epizódnych postáv sa režisér rozhodol obsadiť ochotníkov z amatérskych divadiel v Brezne, Medzibrode a Ráztoke.

Pokoj v duši je súčasný príbeh o kamarátoch, ktorých priateľstvo pretrvalo od detstva do dnešných dní. Traja muži – štyridsiatnici – sa nachádzajú každý na svojej životnej križovatke, uvedomujúc si, že čelia vážnym životným výzvam. Tóno sa vracia z väzenia domov do rodnej dediny a zisťuje, že všetko je inak: s manželkou sa odcudzil, päťročného syna vlastne vôbec nepozná, nemôže si nájsť prácu, ale súčasne sa odmieta živiť tak ako pred tým. Rímsko – katolícky dekan Marek ktorý zaskakuje v rodnej dedine za chorého farára sa ocitá v kríze svojej viery. Úspešný podnikateľ Peter rieši ďalší zo svojich obchodov a je zase raz nútený odsunúť svoje súkromie na vedľajšiu koľaj. Marek aj Peter – verní priatelia z detstva – sa snažia Tónovi pri jeho návrate do normálneho života čo najviac pomôcť, majú však svoje vlastné trápenia a problémy a sami hľadajú cestu, ako sa vysporiadať s tým, že ich predstavy o živote narážajú na tvrdú realitu. Tóno sa cíti sám a zúfalo hľadá východisko.

Vďaka profesionalite celého štábu, ktorý napriek extrémnym horúčavám tohtoročného júla pracoval na plné obrátky, sa môže spustiť nakrúcanie v plánovanom termíne. Herci sa dôsledne pripravovali na svoje roly na hereckých skúškach, režisér filmu spolu s kameramanom Martinom Štrbom a architektom Romanom Rjachovským uzatvorili výber lokácií, kostýmová výtvarníčka Alexandra Grusková a umelecký maskér Martin Jankovič sfinalizovali vizáž jednotlivých postáv, členovia produkcie a pomocnej réžie zabezpečili prípravu a plán nakrúcania. Väčšinu času zo 45-tich filmovacích dní strávi štáb v Čiernom Balogu a jeho okolí, s výnimkou jedného týždňa v Bratislave. Nakrúcanie je plánované do konca septembra a premiéru producent ohlásil na prvú polovicu roka 2008.