Pokoj v duši slávi megaúspech! Videlo ho vyše 20- tisíc divákov!

Nový slovenský film Pokoj v duši režiséra Vlada Balka, ktorý vstúpil do našich kín vo štvrtok 29. januára, slávi obrovský úspech. Za premiérový víkend si ho do kín po celom Slovensku prišlo pozrieť neuveriteľných 20 464 divákov. „Takýto veľký úspech sme nečakali, ale pravdaže ako každý, kto vytvorí nejaké umelecké dielo, sme dúfali v dobrú odozvu. Sme veľmi potešení, že slovenskí diváci sa vrátili späť do kín v takomto obrovskom množstve práve na Pokoj v duši. Je vidno, že nielen komercia, ale aj kvalitný a náročný slovenský film má u divákov úspech a ohlasy,“ hovorí režisér Balko.

Jeho dramatický film z prostredia Čierneho Balogu s Attilom Mokosom, Romanom Luknárom, Janom Vondráčkom, Robertom Więckiewiczom a Helenou Krajčiovou v hlavných úlohách prekonal vyše dvojnásobne novú slovenskú tragikomédiu Tango s komármi, ktorá je v našich kinách od 22. januára a za premiérový víkend dosiahla návštevnosť 8 410 divákov.

O vyše päťnásobok porazil Pokoj v duši slovenské filmy minulého roka. Polčas rozpadu s Táňou Pauhofovou si počas otváracieho víkendu prišlo pozrieť 3 836 divákov, Muziku ovenčenú národnými filmovými cenami Slnko v sieti videlo 4 277 a Cinka Pannu režiséra Dušana Rapoša 4 300 divákov.

Mnohí diváci si na Pokoj v duši rezervovali dokonca vstupenky vopred. Do kinodistribúcie nasadil Production house FORZA 15 kópií filmu, čo je na slovenské pomery absolútny nadpriemer, keďže minuloročné filmy sa do kín posielali v 7 – 8 kópiách. Pri víkendovej návštevnosti Pokoja v duši predstavuje 1464 divákov na 1 kópiu.

Je už takmer isté, že Pokoj v duši sa dostane do prvej desiatky v celkovom rebríčku návštevnosti slovenských kín za rok 2009. Za rok 2008 v ňom okrem Bathory nefiguroval žiaden slovenský film, keďže návštevnosť tých najúspešnejších snímok dosahovala okolo 30-40-tisíc, k čomu má Pokoj v duši už len po prvom premietacom víkende blízko.

Balkova novinka má navyše veľkú šancu dostať sa medzi desať najvyhľadávanejších slovenských filmov v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Na to potrebuje prekonať návštevnosť 41 552 divákov, ktorú má na konte desiaty najúspešnejší domáci titul Rivers of Babylon z roku 1998.

Konečné výsledky Pokoja v duši v číslach od 29. 1. do 1. 2. 2009

20464 divákov
146 predstavení
1464 divákov na 1 kópiu
140 divákov na predstavenie


Príbeh Pokoja v duši:

Príbeh filmu Pokoj v duši sa začína Tónovým príchodom z väzenia do rodnej dediny Čierny Hron. Tóno zisťuje, že sa odcudzil s manželkou, päťročného syna vôbec nepozná, a navyše si nemôže nájsť prácu, a už sa nechce živiť ako zlodej.

Marek aj Peter, verní priatelia z detstva, sa snažia Tónovi pri jeho návrate do normálneho života pomôcť, majú však svoje vlastné trápenia a  musia hľadať svoje vlastné cesty, ako sa vysporiadať s tým, že ich predstavy o živote narážajú na tvrdú realitu. Tóno sa cíti sám a zúfalo hľadá východisko. 

Dej sa odvíja na pozadí drsnej scenérie hôr so znakmi, ktoré sú pre túto oblasť stredného Slovenska typické – patriarchátom, pytliactvom, rasovou neznášanlivosťou, krádežami dreva, ale aj silnou tradíciou súdržnosti rodiny, viery, priateľstva a lásky nesie všetky znaky klasickej drámy.


O nakrúcaní:

Prvá klapka filmu Pokoj v duši padla 2. augusta 2007, a posledná na konci septembra 2007. Na nakrúcaní sa podieľalo 65 členov štábu. V príbehu účinkovalo 32 hercov a 650 komparzistov. Nakrútilo sa 35-tisíc metrov materiálu na 35 mm filmový negatív. Väčšina filmu sa realizovala v obci Čierny Balog a jej blízkom okolí. Týždeň sa filmovalo v Bratislave.


Koproducent: Slovenská televízia Film je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Medialni partneri: ECO INVEST, MEDIA PARTNER Partneri: Barrandov Studio, Dolby digital, Kodak, UPP, AquaCity Poprad, Bystrouška, Panther Rental Prag, Konken Studios, Cinepost, Apple, Software Partner, Auto-Impex, Maya Mediálni partneri: TV Markíza, TV JOJ, Rádio Expres, denník Pravda, týždenníky Markíza, Žurnál, Život, Eurotelevízia, Kam do mesta, ISPA, Plazmamedia, Palace Cinemas, Cinemax, Zoznam.sk, SITA