Pokoj v duši prichádza do kín

Slovenskí diváci od štvrtka 29. januára môžu v kinách po celom Slovensku vidieť nový slovenský film Pokoj v duši režiséra Vlada Balka. 

V hlavných úlohách sa predstavia slovenskí herci Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, český herec Jan Vondráček a poľská herecká hviezda Robert Więckiewicz. Vo vedľajších postavách sa objavia aj český herec Jaromír Hanzlík, ktorý prišiel na nakrúcanie až zo Švajčiarka, a slovenskí herci Viera Topinková, Ľubomír Paulovič či Ľubo Roman.

Príbeh filmu Pokoj v duši sa začína príchodom hlavného hrdinu Tóna (Attila Mokos) z väzenia do rodnej dediny Čierny Hron. Tóno zisťuje, že sa odcudzil s manželkou, malého syna vôbec nepozná, nemôže si nájsť prácu, a už sa nechce živiť ako zlodej. Z bezvýchodiskovej situácie sa mu snažia pomôcť verní priatelia z detstva Marek aj Peter. Aj oni však majú svoje vlastné trápenia a  hľadajú svoje vlastné cesty k spokojnosti. Tóno sa cíti sám a zúfalo hľadá riešenie. Postava Tóna nebola pre jeho predstaviteľa, herca Mokosa, jednoduchá. A hoci Mokos nikdy nezažil reálnu „basu“, vedel sa vcítiť do svojej role. Zažil totiž, aké je to byť za mrežami, aj keď nie väzenskými.

“Bol som totiž dva roky na vojne, a keď som sa prvýkrát po siedmich mesiacoch prechádzal cez brány a išiel domov, bolo to akoby som vychádzal z pekla. Pocit slobody bol vzrušujúci,” hovorí Mokos, ktorý sa kvôli postave nepýtal väzňov, aké je to, keď človek vyjde z väzenia. “Pri postave som pracoval ako vždy so svojimi emóciami, prežitými skúsenosťami, ktoré sú v mozgu zachytené. Pamäťové bunky sa prebudili a aj keď som reálne nikdy za mrežami nebol, vedel som si prestaviť pocity Tóna,” zdôrazňuje.

Dej sa odvíja na pozadí drsnej scenérie hôr a lesov v okolí Čierneho Balogu. „Tam sa rodí tradícia. A odtiaľ sme do filmu čerpali typickú slovenskú atmosféru – drsnosť prírody a strmosť kopcov v údoliach a zároveň baladickosť v duši,“ vysvetľuje Balko.

Do filmu primiešal ajznaky, ktoré sú pre dejisko filmu, oblasť stredného Slovenska typické – patriarchát, pytliactvo, rasová neznášanlivosť, krádeže dreva, ale aj silná tradícia súdržnosti rodiny, viera, priateľstvo a láska. „Je to každodenná realita ľudí na Slovensku. Treba si uvedomiť, že Bratislava nie je typické Slovensko. To začína až 30 kilometrov severovýchodne od nej,“ zdôrazňuje Balko.

Téma a prostredie príbehu sú síce rýdzo slovenské, no napriek tomu má film ambície osloviť európske publikum.

Prvá klapka filmu Pokoj v duši padla 2. augusta 2007, a posledná na konci septembra 2007. Na nakrúcaní sa podieľalo 65 členov štábu. V príbehu účinkovalo 32 hercov a 650 komparzistov. Nakrútilo sa 35-tisíc metrov materiálu na 35 mm filmový negatív. Väčšina filmu sa realizovala v obci Čierny Balog a jej blízkom okolí. Týždeň sa filmovalo v Bratislave.

Tvorcovia sa rozhodli aj pre odvážne kaskadérske scény, vybrali sa na nakrúcanie do rómskej osady aj na výstup na vrch Vepor, snímali dokonca z vrtuľníka. Štáb absolvoval aj niekoľkodňové náročné čakanie na pasúceho sa jeleňa.


Koproducent: Slovenská televízia Film je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Medialni partneri: ECO INVEST, MEDIA PARTNER Partneri: Barrandov Studio, Dolby digital, Kodak, UPP, AquaCity Poprad, Bystrouška, Panther Rental Prag, Konken Studios, Cinepost, Apple, Software Partner, Auto-Impex, Maya Mediálni partneri: TV Markíza, TV JOJ, Rádio Expres, denník Pravda, týždenníky Markíza, Žurnál, Život, Eurotelevízia, Kam do mesta, ISPA, Plazmamedia, Palace Cinemas, Cinemax, Zoznam.sk, SITA