Pokoj v duši vniesli tvorcovia aj do rómskej osady!

Tvorcovia nového slovenského filmu Pokoj v duši, ktorý vstúpi do našich kín už onedlho, 29. januára, zavítali počas nakrúcania aj do rómskej osady v okolí Čierneho Baloga, kde sa odohráva dej filmu.

Pre autenticitu nakrúcali reálne zábery rómskej osady aj s jej obyvateľmi. Aj keď by sa mohlo zdať, že nejde o nič výnimočné, zážitky režiséra Vlada Balka odtiaľto výnimočné sú.

Hoci poznal zvyky a tradície Rómov už predtým, keďže s nimi a o nich už film nakrúcal, zažil prekvapenie.

„Všetko v rómskej osade sme mali dohodnuté. Okrem jednej pani a jedného pána. A práve ten na mňa v momente, keď som k nemu podišiel, vytiahol hrdzavý nôž s tým, že okolo jeho domu nepôjdeme,“ rozpráva Balko, ktorý sa však nebál, pretože cítil, že všetko sa v pokoji vyrieši. A aj sa vyriešilo.

„Je to už kultivovaná osada. Oni tam majú svoje pravidlá a tie sa nesmú porušiť. Ani jedna, ani druhá strana ich nesmie porušiť. Keď to urobia, vedia, že príde trest aj aký bude. Tie pravidlá sa tam udržiavajú, a preto je tam pokoj. Sú slušní, stále sa nám zdravili,“ pokračuje Balko, ktorý objavil v rómskej osade talentovaného chlapca, ktorý si zahral malého zlodejíčka vo filme Pokoj v duši v scénach s hlavným predstaviteľom Attilom Mokosom.

„Volá sa František Puška, je to chlapec z osady, ktorého som si tam vybral spomedzi chlapcov. Bol by z neho dobrý herec. Je to veľký talent. Báječne svoju úlohu zvládol a to stál pred kamerou po prvý raz. Keby ďalej študoval alebo hral v divadle, mohol by sa vypracovať na dobrého herca,“ hovorí Balko.


Príbeh:

Príbeh filmu Pokoj v duši sa začína Tónovým príchodom z väzenia do rodnej dediny Čierny Hron. Tóno zisťuje, že sa odcudzil s manželkou, päťročného syna vôbec nepozná, a navyše si nemôže nájsť prácu, a už sa nechce živiť ako zlodej.

Marek aj Peter, verní priatelia z detstva, sa snažia Tónovi pri jeho návrate do normálneho života pomôcť, majú však svoje vlastné trápenia a  musia hľadať svoje vlastné cesty, ako sa vysporiadať s tým, že ich predstavy o živote narážajú na tvrdú realitu. Tóno sa cíti sám a zúfalo hľadá východisko.

Dej sa odvíja na pozadí drsnej scenérie hôr so znakmi, ktoré sú pre túto oblasť stredného Slovenska typické – patriarchátom, pytliactvom, rasovou neznášanlivosťou, krádežami dreva, ale aj silnou tradíciou súdržnosti rodiny, viery, priateľstva a lásky nesie všetky znaky klasickej drámy.


Herecké obsadenie:

S hlavnými úlohami sa popasovali slovenskí herci Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, český herec Jan Vondráček a poľská herecká hviezda Robert Więckiewicz.

Vo vedľajších postavách sa objavia aj český herec Jaromír Hanzlík, a slovenskí herci Viera Topinková, Ľubomír Paulovič či Ľubo Roman. Do menších epizódnych postáv režisér obsadil ochotníkov z amatérskych divadiel v Brezne, Medzibrode a Ráztoke.


O režisérovi:

Réžie filmu sa zhostil dokumentarista a televízny režisér Vladimír Balko (*1965), ktorý sa podieľal napríklad na cykloch dokumentárnych filmov ako Fitfamília, Redline, Čas M či TUCET. Jeho dokumentárna snímka Hľadám opatrovateľku zn. Agent Orange získala v roku 2003 Cenu za najlepší dokumentárny program na 38. ročníku festivalu dokumentárnych filmov Academia film Olomouc. 


O nakrúcaní:

Prvá klapka filmu Pokoj v duši padla 2. augusta 2007, a posledná na konci septembra 2007. Na nakrúcaní sa podieľalo 65 členov štábu. V príbehu účinkovalo 32 hercov a 650 komparzistov. Nakrútilo sa 35-tisíc metrov materiálu na 35 mm filmový negatív. Väčšina filmu sa realizovala v obci Čierny Balog a jej blízkom okolí. Týždeň sa filmovalo v Bratislave.


Koproducent: Slovenská televízia Film je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Medialni partneri: ECO INVEST, MEDIA PARTNER Partneri: Barrandov Studio, Dolby digital, Kodak, UPP, AquaCity Poprad, Bystrouška, Panther Rental Prag, Konken Studios, Cinepost, Apple, Software Partner, Auto-Impex, Maya Mediálni partneri: TV Markíza, TV JOJ, Rádio Expres, denník Pravda, týždenníky Markíza, Žurnál, Život, Eurotelevízia, Kam do mesta, ISPA, Plazmamedia, Palace Cinemas, Cinemax, Zoznam.sk, SITA