Pokoj v duši získal národnú cenu Slnko v sieti

Film Pokoj v duši režiséra Vladimíra Balka sa stal najúspešnejším filmom národných filmových cien Slnko v sieti 2010. Jeho tvorcovia si v utorok večer v historickej budove Slovenského národného divadla prevzali celkom päť cien: za najlepší hraný film, Atilla Mokos za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe, Helena Krajčiová a Roman Luknár ako najlepšia herečka a herec vo vedľajšej úlohe a Martin Štrba za najlepší kameramanský výkon.

Národné filmové ceny Slnko v sieti udeľuje v dvojročnom intervale Slovenská filmová a televízna akadémia. Na základe prihlášok producentov vyberali akademici zo 16 hraných filmov, z 15 dokumentárnych dlhometrážnych filmov, 5 krátkych hraných a 12 animovaných filmov, ktoré vznikli na Slovensku v rokoch 2008 a 2009.

Debut Vlada Balka sa dostal aj do rebríčka najúspešnejších domácich filmov od vzniku Slovenskej republiky. Film sa umiestnil na treťom mieste v celkovom rebríčku návštevnosti slovenských kín od samostatnosti Slovenska.

V hlavných úlohách filmu Pokoj v duši, ktorý vznikol v produkcii Forza Production House sa predstavili slovenskí herci Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, český herec Jan Vondráček a poľská herecká hviezda Robert Więckiewicz. Vo vedľajších postavách sa objavia aj český herec Jaromír Hanzlík, ktorý prišiel na nakrúcanie až zo Švajčiarka a slovenskí herci Viera Topinková, Ľubomír Paulovič, Eugen Libezňuk či Ľubo Roman.

Príbeh filmu Pokoj v duši sa začína príchodom hlavného hrdinu Tóna (Attila Mokos) z väzenia do rodnej dediny Čierny Hron. Tóno zisťuje, že sa odcudzil s manželkou, malého syna vôbec nepozná, nemôže si nájsť prácu, a už sa nechce živiť ako zlodej. Z bezvýchodiskovej situácie sa mu snažia pomôcť verní priatelia z detstva Marek a Peter. Aj oni však majú svoje vlastné trápenia a  hľadajú svoje vlastné cesty k spokojnosti. Tóno sa cíti sám a zúfalo hľadá riešenie. Na jeho vzniku sa okrem slovenských tvorcov podieľali aj tvorcovia českí – napríklad scenárista Jiří Křižan, strihač Jan Daňhel či zvukový majster Jan Paul. Rovnako herecké obsadenie prekračuje hranice Slovenska, režisér vybral do hlavných úloh hercov doslova reprezentujúcich V4.

Prvá klapka filmu Pokoj v duši padla 2. augusta 2007 a posledná na konci septembra 2007. Na nakrúcaní sa podieľalo 65 členov štábu. V príbehu účinkovalo 32 hercov a 650 komparzistov. Nakrútilo sa 35-tisíc metrov materiálu na 35 mm filmový negatív. Väčšina filmu sa realizovala v obci Čierny Balog a jej blízkom okolí. Týždeň sa filmovalo v Bratislave.

Tvorcovia sa rozhodli aj pre odvážne kaskadérske scény, vybrali sa na nakrúcanie do rómskej osady aj na výstup na vrch Vepor, snímali dokonca z vrtuľníka. Štáb absolvoval aj niekoľkodňové náročné čakanie na pasúceho sa jeleňa.