Vladimír Balko nečakal päť cien pre Pokoj v duši

Tvorcovia snímky Pokoj v duši (2009) mali v utorok večer viacnásobný dôvod oslavovať. Slovenská filmová a televízna akadémia im udelila päť cien Slnko v sieti, a to v kategóriách Najlepší hraný film, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej a vedľajšej úlohe, Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a Najlepší kameramanský výkon. Aj keď režisér Vladimír Balko čakal podľa vlastných slov výhru vo dvoch – troch kategóriách, hlavná cena, teda pre najlepší hraný film, medzi jeho tipmi nebola. „Doma je to najťažšie, doma je to také, že ten rybník je strašne zahustený. Ja som to vôbec nečakal, priznám sa, vôbec,“ povedal krátko po slávnostnom udeľovaní národných filmových cien.

V kategórii Najlepší hraný film ho totiž nominovali spolu s titulmi Líštičky (2009) a národným kandidátom na Oscara Nedodržaný sľub (2009), čo bola podľa režiséra silná konkurencia. „Ja som si povedal, že fajn, bude to príjemný večer, stretneme sa s ľuďmi. Tipoval som, že vyhrá Attila (Mokos), že vyhrá kamera,“ doplnil a päťnásobný úspech označil za „veľké prekvapenie“. Ďalšie dve ceny za herecké výkony, ktoré za vedľajšie úlohy získali Helena Krajčiová a Roman Luknár, nečakal. „Ale som rád,“ dodal. Vladimíra Balka však mrzí jedna nepremenená nominácia – a to v kategórii Najlepšia pôvodná filmová hudba, v ktorej sa o cenu uchádzal za Pokoj v duši Michał Lorenc. Sošku si nakoniec odniesol Michal Novinski za Nedodržaný sľub. „To ma dosť mrzí, lebo to som práve čakal, že asi to dostaneme. … Hudba má odozvu aj v zahraničí … Neviem posúdiť tie ostatné, ja nie som hudobník,“ uviedol.

Pokoj v duši rozpráva príbeh Tóna v podaní Attilu Mokosa, ktorý sa vracia po piatich rokoch z väzenia do rodnej dediny Čierny Hron. Dostať sa naspäť do bežného života mu pomáhajú priatelia Marek (Jan Vondráček) a Peter (Robert Więckiewicz). Do sveta krádeží a nelegálneho obchodovania ho zasa láka dlhoročný „parťák“ Štefan, ktorého stvárnil Roman Luknár. Tóno zisťuje, že s manželkou Máriou (Helena Krajčiová) sa odcudzil, doma ho čaká nevlastný syn, ktorého vôbec nepozná a nemôže si nájsť prácu, pretože ho nikto nechce zamestnať. Tóno sa napriek pomoci priateľov cíti sám a zúfalo hľadá východisko.