Jan Vondráček chcel byť kňazom, teraz ho aspoň hrá

Český herec Jan Vondráček, ktorý hrá v novom slovenskom filme Pokoj v duši, ktorý sa dostane do našich kín 29. januára, sa kedysi túžil stať farárom. Napokon si vybral hereckú kariéru, no farárske povolanie ho vo filmoch neminulo. V Pokoji v duši hrá rímsko-katolíckeho farára Mareka, Tónovho priateľa z detstva.

“Mal som myšlienku, že sa stanem farárom. Krstili ma totiž, keď som mal 21 rokov a myslím si, že v tej prvotnej eufórii to chytá každého, nielen mňa. Pravdaže potom ma to prešlo,” hovorí s úsmevom a s tým, že dnes je už 20 rokov ženatý a je tomu rád. “Navyše, jeden môj priateľ farár ma prehováral, aby som sa stal hercom. Takže s farármi je istým spôsobom spätý celý môj život,” prezrádza.

Postava sa mu podľa vlastných slov hrala jednoducho. “Bol som veľmi rád, že môžem hrať taký druh farára, aký poznám z môjho okolia. To nie je farár svätec, ani farár „blbeček“, to je farár z reálneho života zbavený klišé,” zdôrazňuje.

A aj napriek tomu, ze so svojimi hereckými kolegami Attilom Mokosom, Romanom Luknárom a Robertom Wickiewiczom sa videli po prvýkrát, “po chvíľke nám bolo tak dobre, až som mal pocit, že sa poznáme odjakživa,” hovorí Vondráček.“

Bolo to veľmi priateľské. Čas, ktorý sme strávili spolu medzi nakrúcaním, bol skvelý,” spomína.

A dodáva, že herci vždy hovoria: „Toto filmovanie bolo to najkrásnejšie, čo som zažil, a hral som spolu so skvelými hercami, všetko bolo super.“ Podľa neho to znie ako klišé, ale teraz to tak naozaj nemyslí. “Ja som počas nakrúcania nemal ani jediný deň, keď by vo mne vnútorne niečo zaškrípalo. Všetko vychádzalo dobre. Celý ten čas som sa cítil ako medzi kamarátmi, a tak sa veľmi dobre pracuje. Človek potom nemá problém skúšať v rámci herectva veci, ktoré ešte neskúsil. A to je zásadné,” uzatvára Vondráček.


Koproducent: Slovenská televízia Film je realizovaný s finančnou podporou
Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Medialni partneri: ECO INVEST,
MEDIA PARTNER Partneri: Barrandov Studio, Dolby digital, Kodak, UPP, AquaCity Poprad, Bystrouška, Panther Rental Prag, Konken Studios, Cinepost, Apple, Software Partner, Auto-Impex, Maya Mediálni partneri: TV Markíza, TV JOJ, Rádio Expres, denník Pravda, týždenníky Markíza, Žurnál, Život, Eurotelevízia, Kam do mesta, ISPA, Plazmamedia, Palace Cinemas, Cinemax, Zoznam.sk, SITA