Režisér pripravovaného slovenského filmu sa presťahoval do strižne

Viac ako mesiac času už uplynulo od poslednej klapky pripravovaného slovenského celovečerného hraného filmu s pracovným názvom Pokoj v duši, ktorý produkuje FORZA Production House. Autorom scenára s podtitulom „súčasný príbeh o priateľstve a zrade“ je český scenárista Jiří Křižan. Kameramanom filmu bol Martin Štrba režisérom je Vladimír Balko. Hlavné postavy stvárnili slovenskí herci Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, Agi Gubíková, Slávka Halčáková, český herec Jan Vondráček a poľská herecká hviezda Robert Więckiewicz.

Pokoj v duši je súčasný príbeh o kamarátoch, ktorých priateľstvo pretrvalo od detstva do dnešných dní. Traja muži – štyridsiatnici – sa nachádzajú každý na svojej životnej križovatke, uvedomujúc si, že čelia vážnym životným výzvam. Tóno sa vracia z väzenia domov do rodnej dediny a zisťuje, že všetko je inak: s manželkou sa odcudzil, päťročného syna vlastne vôbec nepozná, nemôže si nájsť prácu, ale súčasne sa odmieta živiť tak ako pred tým. Rímsko – katolícky dekan Marek ktorý zaskakuje v rodnej dedine za chorého farára sa ocitá v kríze svojej viery. Úspešný podnikateľ Peter rieši ďalší zo svojich obchodov a je zase raz nútený odsunúť svoje súkromie na vedľajšiu koľaj. Marek aj Peter – verní priatelia z detstva – sa snažia Tónovi pri jeho návrate do normálneho života čo najviac pomôcť, majú však svoje vlastné trápenia a problémy a sami hľadajú cestu, ako sa vysporiadať s tým, že ich predstavy o živote narážajú na tvrdú realitu. Tóno sa cíti sám a zúfalo hľadá východisko.

Nakrútené bolo celkom 33 000 m materiálu, momentálne sa pracuje na tzv. hrubom zostrihu filmu. „Intenzívne pracujeme už tri týždne a máme hrubo postrihaných 80 obrazov. Vďaka aj za ne. Nehodnotíme, len sa nadchýname obrázkami Martina Štrbu“ hovorí režisér filmu, ktorý sa rozhodol spolu so strihačom Marekom Kráľovským presťahovať strižňu mimo Bratislavy. Prečo to urobili?„V Bratislave by nás to stále ťahalo do obchodných centier, niektorých za manželkou a niektorých do kina pozrieť sa ako sa strihajú dobré filmy. A my chceme strihať len ten náš film“ hovorí Vlado Balko. Dokončenie strihu produkcia predpokladá v januári, potom bude nasledovať zvuková postprodukcia, obrazové korekcie a napokon výroba kópie. Distribúcia filmu je zatiaľ plánovaná na druhý štvrťrok roku 2008.